באחת ההרצאות שהעברתי בהתנדבות לניצולי שואה נתקלתי בשאלה נפוצה: "מה היתרון של יועץ ארגוני" או בניסוח המקורי של הגברת המקסימה ששאלה אותי: "אז אתה בעצם נותן עצות ? מה היתרון שלך על פני מנהל בחברה" ?

הסברתי בהרחבה על התפתחות תחום היעוץ ועל הגישות השונות בתחום. נתתי דוגמאות למרכיבי היעוץ השונים כגון בניית צוותים, יעוץ אסטרטגי, ניהול שינויים, פיתוח מנהיגות ועוד.

ציינתי כי יועץ טוב חייב להיות בעל נסיון ניהולי עשיר ומגוון וגם להכיר את המודלים השונים בתחום היעוץ בכלל ובתחום העיסוק הרלוונטי של הנועץ. הבהרתי כי היועץ בשונה מרוב המנהלים זוכה להתחכך וללמוד ממגוון נועצים בתחומים שונים ואם הוא איש מקצוע טוב הוא ידע גם לשאול רעיונות וכלים מתחומים שונים וליצור אינטגרציה לטובת הלקוח. אבל שורדת השואה המקסימה לא התכוונה לוותר והתעקשה לקבל תשובה פשוטה יותר – מה היתרון הכי משמעותי שלך כיועץ על פני הנועץ ? בשבוע שעבר קבלתי תזכורת מצוינת ליתרון היועץ:

אזרתי אומץ לקפוץ ליריד "חבר" בגני התערוכה כדי לאסוף את המתנה לעמיתים. כנהוג דלפק המתנות מוקם בסוף היריד במרחק של כ 2 קילומטר מהרכב. עד שהגעתי לדלפק כבר הייתי ספוג זיעה ומיובש מה שכנראה הוביל אותי להיענות לבקשת בני משפחה נוספים לקחת עבורם את המתנות.

אחרי שעה מצאתי עצמי עם ארבעה ארגזים גדולים, כל אחד במשקל של כ 7 קילו. עכשיו רק נותר להביא אותם לרכב שחונה במרחק 2 קילומטר בחום ולחות של אוגוסט. מה עושים ? נבקש עזרה ? נראה לכם ? זה יריד "חבר" כולם פה גיבורים (גם אני) וחוץ מזה מה יש לעשות ? נסחוב. הצמדתי כל זוג ארגזים דופן לדופן כך שידיות האחיזה הקצרות יהיה קרובות ככל הניתן אחת לשניה ויאפשרו לי לאחוז אותן ביד אחת – 2 ארגזים בכל יד. התחלתי במסע אל הרכב כשאני נאלץ לעצור מדי פעם לשחרר את השרירים וליבש את הידיים המזיעות שגרמו לארגזים להחליק שוב ושוב. אחרי קילומטר התחלתי לפקפק בסיכוי להגיע לרכב ותכננתי לבקש מהמאבטח בכניסה למתחם לשמור לי על המתנות עד שאקרב את הרכב לשער. גררתי את עצמי עוד מספר מטרים לעבר עמדת הכניסה, מקווה שהמאבטח ישתף פעולה עם הרעיון היצירתי שלי. שני צעדים לפני עמדת המאבטח נקרעה ידית האחיזה של אחד הארגזים והארגז ובן זוגו לדרך נשמטו על הקרקע. מעמדת הכניסה יצאה מאבטחת צעירה הביטה עלי במבט שנראה לי על הרצף בין בוז לרחמים ואמרה "בוא בוא נמצא לך פתרון". "מעולה, אז שימי עין על הארגזים אני כבר חוזר עם הרכב" – איזה מזל יש לי, בול לפי התכנון. המאבטחת ענתה במבטא כבד "אסור להשאיר חפצים פה" "אכלתי אותה…נחפש פתרון אחר" חשבתי לעצמי. בלי לומר מילה נוספת המאבטחת ניגשה לדלפק הקטן שלה שלפה שקית אשפה וניגשה לארגזים. אמרתי לה "תודה רבה באמת אבל אין סיכוי שהם יכנסו לשקית ובאמת אין לי בעיה להשאיר לך תעודה מזהה ורק תשגיחי עליהם שתי דקות". לא ידעתי אם לכעוס או לרחם על הבחורה חסרת הישע הזו שעומדת לנסות להכניס 4 ארגזים במשקל כולל של כמעט 40 קילו לשקית אשפה אחת. הבטתי לכיוון החניון וניסיתי לחשוב על פתרון כשהגברת עם שקית האשפה טפחה על כתפי ואמרה לי "סע – אתה מסודר". על הרצפה עמדו 2 ארגזים צמודים כמו חיילים כשהידיות שלהם מחוברות בשקית אשפה שגולגלה במקצוענות, ארגז שלישי מונח עליהם ואחד מולם. התביישתי, שמחתי וביצעתי מייד את ההנחיות של המאבטחת: שניים קשורים אתה מרים ביד אחת, השלישי עליהם, הרביעי ביד שניה.

אחרי דקות ספורות הארגזים הגיעו ליעדם בשלום ואני התיישבתי במזגן וחשבתי מה קרה פה ?

איזה יתרון יחסי יש למאבטחת בת 20 עלי ? האם היא טובה ממני בתכנון ? האם היא טובה ממני בסחיבת משאות למרחק ? האם היא מחזיקה בתואר רלוונטי ? האם היא מנוסה בפתרונות אחסון ושינוע ? כנראה שהתשובה לכל השאלות היא – ממש לא. אז מה בכל זאת אפשר לה פתרון מהיר, יעיל ואפקטיבי ומה מנע ממני להגיע לאותו רעיון ?

בעייני זו התשובה לשאלה של שורדת השואה המקסימה – לפעמים היתרון הבולט ביותר של היועץ הארגוני הוא היותו חיצוני לארגון. הוא לא נושא עמו משקעי עבר, הוא לא שבוי בקונספציה, הוא לא מחויב לסגנון או קו חשיבה, יש לו "רישיון" לשבור פרדיגמות, ויש לו אפשרות להביט על הסיטואציה מבחוץ. אם נמשיך באנלוגיה אז במקרה שלנו אני כמנהל המשימה הגדרתי מטרה מאד ברורה – להביא את המתנות לרכב !  אבל לא תכננתי איך לבצע, לא בחנתי אילו אתגרים ובעיות עלולים לעמוד בפני ואילו פתרונות אפשריים. כשכבר היה לי ברור שהדרך בה בחרתי אינה מיטבית ושיש סיכוי סביר שהמשימה תיכשל כבר לא נותרה לי אנרגיה לעצור.

כעסתי על עצמי ועל אחרים. לא נותר לי כח לבצע הערכה מחודשת ולחשוב על פתרונות יצירתיים. בראייתי הייתי "קורבן" של הנסיבות החל ממזג האוויר ועד לתחושת הניצול בסחיבת המתנות. הסביבה (מוקף אנשי כוחות הביטחון) חייבה אותי לנהוג כמצופה ולעמוד במשימה בנחישות ודבקות כמצופה (מי מצפה וממי מצופה ?). המאבטחת לעומתי לא כעסה על אף אחד. לא הרגישה צורך לדבוק במשימה שלי. היא ראתה לנגד עיניה בעיה פשוטה – איך ליצור ידית נשיאה לשני ארגזים – תכלס לא ממש מסובך. כ"יועצת חיצונית" היא התמקדה במציאת פתרון יעיל וזמין ומאד אפקטיבי.

לסיכום: ליועץ חיצוני יש יתרונות רבים מעצם היותו "עין חיצונית" לארגון, לתהליך, לאירוע. פעמים רבות הסתייעות ביועץ חיצוני מסייעת לקבל זווית ראיה חדשה ולייצר פתרונות שלא ניתן לייצר אותם מתוך הארגון.

ראוי לציין כי גם ליועץ פנים ארגוני יש יתרונות. למשל זמן למידה קצר, יכולת השפעה על תהליכים ועוד, אבל נשמור משהו ליריד הבא.

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.