אחד מלקוחותיי ביקש ממני לנסח לו בתמצית את הקשר בין אושר לעושר. נשמע פשוט ? אז זהו, שלא.

תילי תילים של ספרים, מחקרים, פוסטים, סרטים ומילים דנו בקשר שבין אושר לעושר. יהיה יומרני לנסות לסכם את הנושא בפוסט אחד. יחד עם זאת אני לא מסרב לאתגרים אז הנה הפוסט הכי קצר שנכתב על הנושא הכי מורכב. וכמו שאמרתי ללקוח – אל תסתפק בנקודות האלו. צא ולמד. עשה לעצמך טובה, העמק בלימוד הנושא והתאמן לממש את התובנות בחייך יום יום:

בחמישים שנותיי השתתפתי לדאבוני בהרבה הלוויות. באף הספד לא דיברו על כסף. דיברו על חיי הגשמה של המנוח. על חיים של סיפוק. של שיפור. על טוב לב. על נתינה. על יחסים עם משפחה וחברים. על ערכים.

אנשים בסוף ימיהם לא חשים נחת בזכות ההון שצברו. יחד עם זאת הם חשים תסכול וצער עמוק על פספוס חוויות וחלומות שלא העזו לנסות להגשים.

כל המחקרים מוכיחים חד משמעית כי עושר לא גורם לאושר.! (נקודה סימן קריאה) מוזמנים לאתגר את הקביעה הזו. יתרה מכך מחקרים רבים מצביעים על קושי וסבל הנגרם לאלה הזוכים בסכומי כסף גדולים ללא הכנה מנטלית ותשתית ערכית מתאימה.

כאשר הכסף נתפס כתנאי לתחושת אושר זה מקשה עלינו להשיגו כי הוא הופך להיות משמעותי יותר מכפי שהיה צריך להיות.

תפיסה שגויה של הקשר בין עושר לאושר משליכה על תפיסת הערך העצמי והדימוי העצמי ובמקום חוויה מעניינת ומעצימה הופכת יצירת העושר לתהליך מאיים, מפחיד ומתסכל הפוגע באושרנו ולרוב גם בעושרנו.

כל המחקרים מוכיחים חד משמעית שעושר לא מביא לאושר. אבל מחקרים רבים מצביעים על קשר חיובי בין אושר לעושר. כשאדם מבין שאושר הוא "המטבע הקובע" לחיים טובים. יש לו מוטיבציה גבוהה יותר וסיכוי גדול יותר להשיג את מטרותיו בתחום הכלכלי.

הסבר קצרצר:

אם תכתבו לעצמכם 20 מטרות שאתם שואפים להגשים כנראה שאחת מהן תהיה קשורה לכסף. אבל אם תנתחו לעומק כל מטרה ותשאלו את עצמכם שוב ושוב למה חשוב לכם להשיג אותה ברוב המקרים יתברר לכם שכסף הוא לא מטרה אלא אמצעי להשגת מטרות נעלות יותר.

ועוד דבר – כשאדם מבין שכסף הוא רק אמצעי ולא מהווה מדד לערך עצמי אז כל חווית אי הצלחה בתחום לא מערערת את בטחונו ולא מתסכלת אותו ולרוב לא תפגע באושרו.

היו שלמים עם עצמכם. הבהירו לעצמכם את המטרות שלכם ובחנו היטב מה הן המטרות האמתיות שיסבו לכם אושר. התייחסו לנושא הכסף כאמצעי בלבד ולא כמטרה ולא כמטבע קובע לערך עצמי.

זה לא פוסט נגד כסף – נהפוך הוא – כסף בעולמנו הוא דבר הכרחי וחשוב ביותר ובהחלט מהווה אמצעי משמעותי ביצירת חיים נוחים אך בפני עצמו לא מביא לאושר. הוא רק אמצעי.

השקיעו בלימוד האושר זה בהחלט יעזור לכם להביא גם עושר לחייכם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.