הדרכה במשרד הביטחון. 10 מנהלים בעלי ותק ממוצע של 5 שנים בתחום תכנון מבצעי. מציגים לי פק"מ למבצע. רובם כבר מכירים את האיומים והמענים בעל פה. מציגים תחקירים שבוצעו לאחר כל מבצע דומה בשנים האחרונות. אין חדש תחת השמש.

אני מציע להם לעשות הפעם משהו קצת שונה – בואו נחליט שהמבצע נכשל – היעד לא הושג. המשמעות ברורה לכולם – אסון. אבל למה שיכשל ? הם שואלים. הרי עד היום זה עבד ממש טוב. נכון, עבד טוב כי האיום לא התממש אבל האם באמת היה לכם מענה לכל האיומים ? האם יש איומים נוספים שלא חשבתם עליהם ? הצעיר בחבורה מרים יד בהיסוס ואומר "שמע…ברור שיש איומים שלא דברנו עליהם אבל כולם מכירים את זה…"
אני לא מוותר – "באמת ? כולם מכירים ? אז למה לא נתתם להם התייחסות בתכנון המבצעי ? אם ידעתם את כל הסיבות, מדוע שתקתם עד עכשיו ? הרי מדובר בחיי אדם !".

התשובות רבות: הטיות פסיכולוגיות, תרבות ארגונית, פוליטיקה ארגונית, חוסר לגיטימציה להעלות חששות, חשש מלקיחת אחריות, קונפורמיות, צייתנות, הנחות יסוד שגויות/סמויות.

ארגונים נוטים לתחקר תקלות אחרי שכבר התרחשו. זה אמנם תהליך טוב, אבל למה לחכות לתחקיר ולגלות ש"הכתובת הייתה על הקיר" ?.

טכניקת ה PRE-MORTEM (פרה מורטם) מאפשרת לכם לאתר ולטפל בסיבות אפשריות לכישלון עתידי עוד בשלב ניתוח הסיכונים. ייחודיות השיטה טמונה בתזמון הביצוע, הרכב המשתתפים ואופי התהליך שמאפשר להתגבר על הטיות חשיבה שכולנו לוקים בהם. לימוד הטכניקה יאפשר לכם להכיר ולזהות את הטיות החשיבה המונעות מאתנו לאתר סיכונים בשלבי תכנון. וללמוד כיצד להתגבר על ההטיות. למעשה במקום לנתח את הגופה לאחר המוות אנחנו לומדים לזהות בטרם עת ממה עלול להיגרם המוות ולמנוע אותו או לפחות לצמצם סיכונים.

לסיכום אלה יתרונות הכלי:

  • כלי עזר לתכנון המאפשר בחינה ביקורתית של הנחות היסוד.
  • זיהוי כשלים לפני שהם קורים.
  • מאפשר להעלות לקחים לכישלון לפני שהתרחש ולמנוע אותם מראש.

בסיום ההדרכה נוספו לפק"מ המבצע 5 איומים חדשים ומענים מבצעיים בהתאם.

אשמח ללמד אתכם ואת עובדיכם להשתמש בכלי המעולה הזה. 

יאיר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.