ליחצו על התמונה והגדילו אותה למסך מלא. הביטו מקרוב במשך כ 10 שניות ותגלו שהתמונה נראית שלמה ואחידה. כשתתרחקו ממנה תבחינו שוב כי למעשה יש הבדל משמעותי בין מרכז התמונה לבין ההיקף. 

בקישור הבא תמצאו דוגמאות מרתקות ל"אשליית האחידות" (Uniformity Illusion)

http://www.uniformillusion.com/

התופעה גורמת לנו לזהות בטעות תמונות הבנויות מצורות שונות כתמונה אחידה. בקצרה ההסבר לתופעה קשור לחולשתה של הראייה ההיקפית שלנו אשר אמינותה נפגעת ככל שאנו מתקרבים לתמונה. מאחר ומרכז התמונה במבט קרוב נקלט בעיננו באופן מדוייק יותר, המח "נאלץ" לבצע התאמות ואנו משתכנעים בטעות כי המידע ממגיע מקצוות התמונה שגוי, מעין "טעות קלט". האשלייה מאפשרת לנו לקבל תמונות מדוייקות יותר במבט מקרוב אך למעשה התמונה מעוותת ואינה משקפת את המציאות. אז איך מתגברים על האשלייה ? שומרים על פרספקטיבה. מתרחקים ממרכז התמונה. אמנם מדובר בתופעה פיסיולוגית אך כשאנו עוסקים באימון ויעוץ אנחנו נתקלים בדיוק באותה תופעה ובאופן לא מפתיע בדיוק באותו פתרון.

כאשר אדם שקוע, ממוקד וטרוד בנושא מסויים, הוא מתקשה לראות את התמונה המלאה. לרוב הוא יוכל לחוות, לראות ולהרגיש רק את שטח ההתמקדות שלו, את מרכז התמונה המעוות את התמונה הגדולה.

איך עוזרים לו ? מציעים לו להביט על התמונה ממבט על. מסייעים לו לבנות תמונה פנורמית של המסלול שלו, של חייו, של הקריירה, או כל תחום אחר. מבט העל, המבט ממעוף הציפור מאפשר לאדם לקבל פרספקטיבה רחבה ואמינה יותר על הבעיה עמה מתמודד.

ממליץ לכם לצאת מדי פעם לטיסה מעל חייכם ולקבל פרספקטיבה בריאה ונכונה יותר.  

יאיר

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.